New Delhi, Delhi
GST No. 07AAGPA4776K1ZJ
Approx. Rs 65 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| BaCl2 Content | 99% |
| Grade | Industrial Grade |
| Form | Powder |
| Physical State | Powder |
| Color | White |
| Solubility in Water | Soluble |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging details | 50Kg Bag |
| Packaging Type | HDPE bag |
| Application | Water treatment |
| CAS Number | 10361-37-2 |
| Colour | White |
| Uses | Industrial And Laboratory |
Barium chloride is an inorganic compound with the formula BaCl2. It is one of the most common water-soluble salts of barium. Like most other barium salts, it is white, toxic, and imparts a yellow-green coloration to a flame. It is also hygroscopic, converting first to the dihydrate BaCl2(H2O)2. It has limited use in the laboratory and industry.
Approx. Rs 56 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Grade | Industrial Grade |
| Packaging Size | 50 g |
| Packaging Type | Bag Packing |
| Physical Form | Powder |
| Application | Glass |
| Brand | Local Brand |
| Country of Origin | Made In India |
| Uses | Ceramics & Tile Industry |
| Colour | White |
Barium carbonate is the inorganic compound with the formula BaCO3. Like most alkali metal carbonates, it is a white solid that is poorly soluble in water. It occurs as the mineral known as witherite. In a commercial sense, it is one of the most important barium compounds.
Approx. Rs 85 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Grade | Industrial |
| Hydrate Form | Octahydrate |
| Purity | ≥98% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Usage/Application | Lubricating Oil And Greases |
| Appearance (colour) | White |
| Application | Chemical |
| Country of Origin | India |
| Color | White |
| Packaging Details | 50kg bag |
Barium hydroxide is a chemical compound with the chemical formula Ba(OH)2(H2O)x. The monohydrate (x =1), known as baryta or baryta-water, is one of the principal compounds of barium. This white granular monohydrate is the usual commercial form.
Approx. Rs 135 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Color | White |
| Physical state | Powder |
| Pack Type | Bag |
| Pack Size | 25 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Uses | Bleaching Agent & Textile Dyeing |
Approx. Rs 60 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Purity | >99% |
| Grade | Industrial |
| Packaging details | 25Kg Bag |
| Usage/Application | Paints And Paper Coatings |
| Molecular formula | BaSO4 |
| Form | Powder |
Approx. Rs 120 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging details | 25Kg Bag |
| Purity | 98% |
| Grade | Industrial |
| CAS Number | 10022-31-8 |
| Usage/Application | Industrial applications |
| Form | Crystal |
| Appearance | White color crystalline powder |
| Molecular formula | Ba(NO3)2 |
Additional Information:
Explore More Products
© Goyal Chem Associates. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited