New Delhi, Delhi
GST No. 07AAGPA4776K1ZJ
Approx. Rs 198 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Purity | 99% |
| Grade | Technical |
| Brand | Indian/ Gujarat |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag packing |
| Physical Form | Yellow Powder |
Additional Information:
Approx. Rs 330 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Purity | 98% |
| Usage/Application | Infrared detectors, photo optics |
| Form | Powder |
| Appearance | Black |
| Packaging Type | Bag packing |
| Packaging Size | 25 kg |
Additional Information:
Approx. Rs 330 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Purity | 98.5% |
| Packaging details | 25Kg Bag |
| Grade | Industrial |
| CAS Number | 7446-14-2 |
| Usage/Application | Industrial |
| Form | Powder |
| Molecular formula | PbSO4 |
| Packaging Type | Packet |
Approx. Rs 260 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Packaging Size | 25 kg bag |
| Grade | Industrial |
| Brand | Indian |
| Purity | 99% |
| Usage/Application | Industrial |
| Appearance | White |
Additional Information:
Approx. Rs 86 / KGGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Brand | Indian/ Imported |
| Purity | 99% |
| Grade | Industrial |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Packaging Type | Bag packing |
| Packaging Size | 25 kg |
| Physical Form | Crystal |
Additional Information:
Approx. Rs 205 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Packaging Size | 25 kg |
| Color | White |
| Packaging Type | Bag Packing |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Indian |
| Purity | 99% |
Additional Information:
Approx. Rs 330 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade | Industrial Grade |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Application | Chemical Synthesis |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Bag Packing |
| Usage/Application | Industrial |
| Colour | White |
| CAS Number | 598-63-0 |
| Solubility In Water | Yes |
| Brand | Indian |
| Soluble In | Water |
Lead(II) Carbonate is the chemical compound PbCO3. It is a white solid with several practical uses, despite its toxicity.[2] It occurs naturally as the mineral cerussite.
Additional Information:
Explore More Products
© Goyal Chem Associates. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited